Вртић за децу осиромашених родитеља
ПРОЈЕКАТ:
ПОДРШКА РОМСКОЈ И ДРУГОЈ ДЕЦИ ОСИРОМАШЕНИХ РОДИТЕЉА У ОБРАЗОВАЊУ
Короз различите компоненте, реализује се од 2002. године.
Данас реализујемо три компоненте рада са 116 корисника и две компоненте сарадње са локалном заједницом:
1. Активности са децом предшколског узраста
2. Активности са децом школског узраста
3. Активности са родитељима
4. Социо-инклузивне активности
5. Успостављање сарадње са локалним партнерима Локални медији и презентација пројекта
1. РОМСКА ДЕЦА И ДЕЦА ИЗ МАРГИНАЛИЗОВАНИХ ГРУПА
УЗРАСТА 3-5 ГОДИНА
ЦИЉ нам је, укључивање ромске деце и деце из маргинализованих група узраста од 3-5 година у редовни припремни предшколски програм.
КЉУЧНЕ АКТИВНОСТИ
Кључне васпитно – образовне активности са ромском децом и децом из маргинализованих група 3-5 година се одвијају у складу са планом и програмом предшколских установа са акцентом на социјализацији деце и укључивању у редовни предшколски систем. Имајући у виду циљну групу, активности са децом су посвећене усвајању културних и хигијенских навика, здравој храни, савладавању српског језика и осталим активностима које стручно лице процени да су неопходне како би се деца на најбољи начин припремила за укључивање у редовни предшколски систем.
ОСНОВНИ ПАРАМЕТРИ СТАНДАРДА ЗА ДЕЦУ ПРЕДШКОЛСКОГ УЗРАСТА
Величина групе: од 15 до 20 деце, у школској 2011/2012 уписано 17 детета,
Динамика рада: 5 дана у недељи x 4 сата
Методе и технике рада: Рад у групи и индивидуални рад, аудио – визуелне методе, интерактивна настава и учење
Реализатор: васпитач – наставник разредне наставе
3. РОМСКА ДЕЦА И ДЕЦА ИЗ МАРГИНАЛИЗОВАНИХ ГРУПА
ШКОЛСКОГ УЗРАСТА ОД 6 – 14 ГОДИНА
ЦИЉ нам је да повећамо број ромске деце и деце из маргинализованих група која завршавају основну школу, кроз обезбеђење услова за савладавање школског градива из критичних предмета и успешан прелазак у следећи разред.
КЉУЧНЕ АКТИВНОСТИ
Кључне активности у образовно–васпитном раду са ромском децом и децом из маргинализованих група основно-школског узраста се одвијају у складу са наставним потребама детета. Обезбедјујемо подршку у савладавању градива из критичних предмета као и у изради домаћих задатака у складу са образовним потребама детета. Деци обезбедјујемо основне услове за учење које немају у својим кућама. Имајући у виду циљну групу активности са децом, посебну пажњу посвећујемо усвајању културно хигијенских навика, здравој храни, савладавању српског језика и осталим активностима које стручно лице процени да су неопходне како би се деца на најбољи начин припремила за укључивање у редовни школски систем. Кроз креативан рад подстицемо мотивацију деце за редовно школовање.
Реализатор, наставник разредне наставе има редовни контакт са психолошко – педагошком службом школе коју дете похађа како би се на најадекватнији начин одговорило на наставне потребе детета.
ОСНОВНИ ПАРАМЕТРИ СТАНДАРДА ЗА ДЕЦУ ШКОЛСКОГ УЗРАСТА
Величина групе: од 15 до 20 по термину
Динамика рада: 5 дана у недељи x 4 сата
Методе и технике рада: Рад у групи и индивидуални рад, аудио – визуелне методе, интерактивна настава и учење
Реализатор: наставник разредне наставе
4. АКТИВНОСТИ СА РОДИТЕЉИМА
ЦИЉ нам је да кроз мотивацију родитеља ромске и маргинализоване деце укључимо што већи број њихове деце у школски систем и подизање свести родитеља о значају образовања за њихову децу.
КЉУЧНЕ АКТИВНОСТИ
Родитељски састанци на којима се процењује напредак деце и потребе родитеља за додатним едукацијама и другим видовима подршке за које реализатор процени да има потребе
Нефомална едукација за родитеље – подразумева сет предавања и радионица којима се унапређује знање родитеља о општим здравственим темама и темама у вези са социјалном заштитом. У овој делу активности рада са родитељима успоставили смо неопходну сарадњу са ромским медијаторкама запосленим од стране Министарства здравља и Министарства образовања.
ОСНОВНИ ПАРАМЕТРИ СТАНДАРДА ЗА АКТИВНОСТИ СА РОДИТЕЉИМА
Величина групе : 20 по термину
Динамика рада: 1 пут месечно по 2 сата
Методе и технике рада: Радионице, предавања, демонстрација, дискусија, разговор са стручњацима
Реализатор: наставник разредне наставе
За неформалну едукацију ангажујемо: здравствене раднике, педагози, психолози, социјални радници, ромски асистент, ромски медијатор, дефектолози и сл.
5. СОЦИО – ИНКЛУЗИВНЕ АКТИВНОСТИ
ЦИЉ је боље прихватање ромске и маргинализоване деце од стране локалне заједнице и њихових вршњака као и развијање свести о правима и потребама маргинализованих група.
КЉУЧНЕ АКТИВНОСТИ
Реализација социо – инкузивних активности доприноси бољој инклузији ромске деце у школски систем и локалну заједницу. Ове активности подразумевају учествовање у културним, спортским и осталим догађајима у локалној заједници, организовање заједничких забавних, рекреативних и културних активности са децом из редовних вртића и школа, упознавање локалне заједнице са ситуацијом Рома.
ОСНОВНИ ПАРАМЕТРИ СТАНДАРДА ЗА СОЦИО-ИНКЛУЗИВНЕ АКТИВНОСТИ
Величина групе: 20 и више у зависности од активности
Динамика рада: 1 x месечно до 2 сата у зависности од активности
Реализатори: наставник разредне наставе, ромски асистент, едуковани млади волонтери Црвеног крста Параћин и остали сарадници за које се процени да су неопходни за адекватну реализацију активности