Пројекат – Велика Морава рани опоравак и отпорност на несреће
Време реализације Пројекта – јул 2014 – јул 2015 године
Општи циљ пројекта је испуњен – на основу изјава ( 10% ) случајним избором, одабраних корисника, допринели смо побољшању услова живота породица које су погођене поплавамa у општини Параћин. На основу мишљења чланова Општинског штаба за деловање у ванредним ситуацијама, средствима Црвеног крста Параћин дошло је до материјалног и кадровског оснаживање општина у случају будућих поплава
Процена је, да су породице чији су стамбени објекти поплављени, тренутно у бољем стању, да се квалитетније изборе са последицама претходних и будућих поплава.
Резултати:
Þ Све породице – власници стамбених објеката који су категоризовани од 1-5 примили су безусловну финансијску помоћ у износу од ( EUR 210 ) 25.097,оо динара за хитне животне потребе и поправке оштећених домаћинстава . Право на ову помоћ остварило је 1.037 породица .
Þ Исте породице, примиле су типске сетове за репарацију зидова, вредности EUR 60. Право на ову помоћ остварило је 1.037 породица .
Þ Социјално најугроженије породице чији су стамбени објекти поплављени, категоризовани од 1-5 и преузели напред наведену материјалну и новчану помоћ, на предлог Центра за социјални рад, остварили су право на једнократну ночану помоћ у вредности од 33.500,оо динара. Право на ову врсту помоћи остварило је 180 породица.
Þ тренинзи/вежбе за припрему и деловање у несрећама, занављање резерви за деловање у несрећама су у планираном времену реализовани, кроз вишедневну обуку Јединице за деловање у несрећама Црвеног крста Параћин, вишедневну симулациону вежбу Штаба за ванредне ситуације општине Параћин, једнодневном практичном вежбом Ватрогасно спасилачког вода Параћин и Екипе прве помоћи Црвеног крста Параћин у школи Радоје Домановић. Зановљена је сва предвиђена опрема. Вредност наведених активности и опреме је око 20.000 евра.
Битне напомене :
Ê Налоге за преузимање материјалне помоћи и споразум за отварање наменског рачуна код поштанске штедионице добијали смо од Црвеног крста Србоје. Исплату новца, Поштанској штедионици је вршио директно – Црвени крст Србије.
Ê Кумулативни број корисника пројекта је око 2.200 породица.
Ê Укупна вредност Пројекта је преко 350.000 евра
Ê За релизацију Пројекта било је неопходно извршити адекватну обраду, преко 6.000 папира
Ê Мониторинг је вршен на најмање 10% уклупног броја ( 104 ) корисника, дирекним обиласком на кућну адресу, случајним узорком. Након тога, евалуацију Пројекта радила је независна ревизорска кућа на узорку од 3% корисника, који су били предмет мониторинга. Евалуатор је имао и непосредне разговоре са једним бројем чланова Штаба за ванредне ситуације општине Параћин на више тема…
Ê Посетили су нас највечи званичници Аустријског Црвеног крста у више наврата и представници најзначајнијих медијских кућа у Аустрији.
Ê Остварени су неопходни контакти за наставак сарадње и у другим областима између Аустријског Црвеног крста и општине Праћин ( Црвеног крста Параћин ) а на основу исказаног степена сарадње на овом Пројекту.
Спољни партнери на пројекту, Црвени крст Србије ( Имплементирајући партнер), Аустријски Црвени крст као водећи у хуманитарном конзорцијуму ( кроз финансирање од стране Аустријске развојене агенције и Помоћ комшијама ) , Швајцарски Црвени крст и Немачки Црвени крст.
Партнери на нивоу општине, водећи партнер Локална самоуправа са свим својим службама. Посебна сарадња је остварена са Општинским штабом за ванредне ситуације. Незаменљива улога у процени стања социјалне сигурности корисника имао је Центар за социјални рад Параћин.